Darbas pagal individualią veiklą pagal pažymą, verslo liudijimą ar darbo sutartį?

Darbas pagal individualią veiklą pagal pažymą, verslo liudijimą ar darbo sutartį?

Ieškodami galimybių užsidirbti pajamų galime pastebėti, kad yra vis dažniau renkamasi individuali veikla nei įprasta darbo sutartis.
Tiek darbo sutartis, tiek individuali veikla turi privalumų ir trūkumų, išskirtinumų ir skirtingų galimybių.

Darbas su darbo sutartimi pats paprasčiausias būdas gauti pajamų, kadangi visą mokestinį darbą už mus atlieka darbdavys. Paskaičiuoja mokesčius ir išmoka mums nustatytą darbo užmokestį. Darbo sutarties privalumai - turime garantuotas pajamas kiekvieną mėnesį, turime atostoginius, mums priklauso visos socialinės garantijos. Trūkumai – uždirbame nustatytą darbo užmokestį, kad ir kiek įdėsime darbo, turime nustatytas konkrečias valandas, dirbame pagal kitų nustatytas taisykles.

Pasirinkus legalizuoti savo veiklą su individualia veikla svarbu pirmiausiai  pastebėti, kad individuali veikla išsiskaido į du veiklos legalizavimo būdus: individuali veikla pagal pažymą ir individuali veikla pagal verslo liudijimą. Šie du veiklos legalizavimo būdai skiriasi mokamais mokesčiais ir priklausomomis socialinėmis garantijomis. Dirbant su  individualia veikla turime didesnį lankstumą, daugiau galimybių, patys sprendžiame kada norime atostogauti ir kiek norime pajamų užsidirbti. Legalizuoti individualią veiklą galime per kelias minutes mano vmi sistemoje.  Pirma užduotis yra sužinoti savo veiklos kodą, kurį galite surasti ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriuje arba paskambinę į statistikos departamentą.

Peržvelkime skirtumus tarp individualios veiklos pagal verslo liudijimą ir individualios veiklos pagal pažymą.

Verslo liudijimas –tai pigiausia veiklos legalizavimo forma, tačiau turime ribotą veiklų sąrašą, kurias galime legalizuoti su verslo liudijimu. Legalizuojant savo veiklą su verslo liudijimu mokami mokesčiai nuo pasirinktų dienų skaičiaus ir nuo minimalios algos, o ne nuo tiek kiek mes gauname pajamų iš klientų. Verta pastebėti, kad su verslo liudijimu galime per metus laiko uždirbti iki 45 000 eur pajamų iš fizinių asmenų ir jos papildomai nebus apmokestinamos – tik pagal mūsų pasirinktą dienų skaičių, tačiau jeigu dirbu su juridiniais asmeninis pajamos per metus laiko negali viršyti 4500 eur. Taip pat galime įtraukti tik vieną iš šių fizinių asmenų į savo veiklą: sutuoktinį, tėvą, motiną, vaiką nuo 14 metų, globėją). Taip pat legalizavus veiklą su verslo liudijimu mums priklauso tik viena socialinė garantija - pensija.

Individuali veikla pagal pažymą – lankstesnė veiklos legalizavimo forma, mums nereikia nurodyti konkrečių dienų skaičiaus, taip pat šią veiklą turime tol kol patys nenusprendžiame jos nutraukti. Mokesčius mokėsime pagal tai kiek gauname pajamų iš klientų. Nesvarbu ar pajamos gaunamos iš juridinių ar fizinių asmenų. Galime samdyti darbuotojus, įsitraukti ilgalaikį turtą, kuris sumažina mūsų mokamus mokesčius. Taip pat verta pastebėti, kad dirbant su individualia veikla mokesčiai mokami nuo apmokestinamųjų pajamų (pajamos – išlaidos = apmokestinamosios pajamos). Taip pat mums priklauso daugiau socialinių garantijų - ligos išmokos, vaiko priežiūros išmokos ir t.t.

Pasakyti kuri individualios veiklos forma yra Jums tinkamesnė galite atsakyti užduodami sau šiuos klausimus:

• Ar mano veikla yra verslo liudijimo ar pažymos sąrašuose?

• Dirbsiu su fiziniais asmenimis ar su juridiniais?

• Ar man svarbu gauti motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ligos išmokas?

• Ar uždirbsiu daugiau nei MMA per mėnesį?

• Ar mano veikloje yra didelis kiekis išlaidų, kurias galiu nusirašyti į išlaidas?

• Ar man svarbu veikloje įdarbinti kitus asmenis?

Pagal šiuos klausimus ir individualios veiklos aprašymus galite nuspręsti, kuri veiklos forma Jums tinkamesnė, taip pat galite suskaičiuoti savo sumokamus mokesčius https://www.sodra.lt/lt/skaiciuokles dirbant su pažyma arba verslo liudijimu.